| 11/15/2018 - پنجشنبه 24 آبان 1397
Menu

گورستان های ایران و جهان

امامزاده عبدالله از گورستان های معروف تهران است که تعداد زیادی از مشاهیر علمی ،ادبی و سیاسی در آنجا مدفون هستند. ازجمله : عبدالحسین تیمورتاش (وزیر دربار مغضوب و مقتول رضا شاه پهلوی) و مرحوم صور اسرافیل

 

قبر میرزاده عشقی (ابن بابویه)

 

گورستان ظهیرالدوله گورستان کوچکی است واقع در بین امامزاده قاسم و تجریش در شمال تهران که علاوه بر علی‌خان ظهیرالدوله چندتن از هنرمندان و شاعران و چهره‌های سرشناس ایران در آن مدفونند.

 

           

 

اِمامزاده صالِح نام آرامگاهی در محله تجریش تهران است. آن گونه که از کتیبه بالای سردر صحن بر می‌آید، از پسران موسی کاظم (ع) و برادران امام هشتم شیعیان حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) است.

 

این آرامگاه را منسوب به صالح پسر امام موسی کاظم (ع) می‌دانند.صحن و حیاط این بقعه گورستان عمومی بود و در بیست سال اخیر اثر گورها را از بین برده‌اند و فقط تعداد محدودی از سنگ قبرها را باقی گذاشته‌اند. ازجمله سنگ قبر محمدولی خان تنکابنی (سپهسالار اعظم). گفته می‌شود که سر این امام زاده در این آرامگاه مدفون است و بدن وی نیز در آرامگاهی با نام مشابه (واقع در میدان عالی قاپو اردبیل) آرمیده‌است.

 

 

شاه‌عبدالعظیم یا عبدالعظیم حسنی مجموعه آرامگاهی یکی از نوادگان امام حسن (ع) امام دوم شیعیان است که در شهر ری (در جنوب تهران) قرار دارد. این آرامگاه با آرامگاه امامزاده حمزه و امامزاده طاهر علیهما السلام از قرن سوّم تاکنون، یکی از مشهورترین اماکن زیارتی ایران بوده است.

 

 

بهشت رضا نام مهم‌ترین گورستان شهرستان مشهد است که در نزدیکی بارگاه‌امام رضا (ع) است. و دلیل این نام‌گذاری برای آن نیز همین است.

 

 

بهشت فضل نام مهم‌ترین گورستان شهرستان نیشابور است که کنار آرامگاه ‌فضل بن شاذان است. و به همین سبب به این نام خوانده‌می‌شود.

 

این گورستان به نام‌های شافضل و شاه‌فضل نیز گفته‌می‌شود.

 

 

باغ رضوان نام بزرگ‌ترین گورستان شهر اصفهان است.

 

تخت فولاد نام قبرستان قدیمی شهر اصفهان است.

 

زمان پیدایش این قبرستان چندان روشن نیست، لیکن وجود آثاری چند قدمت آن را به دوران قبل از اسلام می‌رساند. از جمله قبر یوشع نبی در تکیه "لسان الارض" (اکنون در گلستان شهدا قرار دارد) از پیامبران بنی‌اسرائیل در این قبرستان واقع است.

 

 

امامزاده طاهر نام امامزاده‌ای است در نزدیکی شهر کرج که به خاطر گورستان همجوار آن که مدفن بسیاری از هنرمندان و روشنفکران است مشهور است.

 

خاک مصلی  از گورستانهای معروف شیراز  در شمال شهر شيراز، پايين تر از دروازه قرآن  واقع گردیده است که حافظ درآنجا به خاک سپرده شده است.

 

قبرستان بقیع هم‌اینک مدفن ۴ امام شیعه (امام حسن مجتبی، امام سجاد، امام باقر و امام صادق) است. همچنین قبر بیشتر زنان پیامبر (ص) و نیز عباس عموی پیامبر و فاطمه بنت اسد، مادر امام علی (ع) و برخی دیگر از بزرگان در این قبرستان قرار دارد. بقیع قبرستانی است مورد احترام همه فرقه‌های اسلامی، و اکنون در چند قدمی حرم پیامبر (ص) قرار دارد.

 

 

گورستان هایگيت (در انگلیسی: Highgate Cemetery) نام گورستانی تاریخی و مشهور است که در شمال شهر لندن در کشور انگلستان قرار دارد.

 

لازم به ذکر است که این گورستان دارای قطعه مربوط به مسلمانان نیز می‌باشد. در این گورستان تاریخی مدفن انسان‌های مشهوری قرار دارد. از این جمله می‌توان به افراد مشهور زیر اشاره کرد:

 

        

 

 

گورستان نووودویچی (به روسی: Новодевичье кладбище ‏) نام گورستانی تاریخی و بسیار مشهور است که در مرکز شهر مسکو در کشور فدراسیون روسیه قرار دارد.

 

بر گور هر یک از مشاهیر مدفون در گورستان نووودویچی، برحسب شخصیت اجتماعی شخص درگذشته، مجسمه یا نمادی نصب شده که کار هنرمندان برجسته اتحاد جماهیر شوروى، نظیر نیکلاى آندریف، ایوان شادر، سرگئى مرکویروف و زینوى واسیلینسکى است.

 

 

 

گورستان پر لاشز (به فرانسوی: Cimetière du Père-Lachaise) با ۴۳ هکتار مساحت، بزرگ‌ترین گورستان پاریس و از مشهورترین گورستان‌های جهان است.[۱]

گفته می‌شود این گورستان که در منطقه ۲۰ پاریس واقع شده، پربازدیدترین گورستان جهان است.

مشاهیر فراوانی در پر لاشز به خاک سپرده شده‌اند.