| 10/19/2018 - جمعه 27 مهر 1397
Menu

خبر

بزرگترین حرکت خودجوش در ایران/ حضور میلیونی مردم در بهشت زهرا(س)
Created by ravabet1 on 17/03/2018 09:44:21 ق.ظ

در آخرین پنجشنبه و جمعه سال جاری، شاهد حضور میلیونی مردم تهران و سراسر کشور در آرامستان بهشت زهرا(س) بودیم.


بزرگترین حرکت خودجوش در ایران/
حضور میلیونی مردم در بهشت زهرا(س)

 

در آخرین پنجشنبه و جمعه سال جاری، شاهد حضور میلیونی مردم تهران و سراسر کشور در آرامستان بهشت زهرا(س) بودیم.به گزارش روابط عمومی سازمان بهشت زهرا(س) و به نقل از مهر، بر اساس آمار مسیر بهشت زهرا(س)، شاهد حضور روزانه حداقل یک میلیون نفر در روزهای پایانی سال است که همین موضوع زمینه ساز ترافیک در این مسیر از یکسو و حضور همه دستگاه های ذی ربط برای ارائه خدمات بهتر و کاهش بار ترافیکی است.
روز پنجشنبه 24 اسفند، این آرامستان از ساعت ۳ بامداد پذیرای مردمی بود که می خواستند برای آخرین دیدار امسال با اهل قبور، خود را به بهشت زهرا(س) برسانند. حضور میلیونی مردم که مقصد آن دومین آرامستان بزرگ خاورمیانه بوده است.
مدیر عامل بهشت زهرا(س) در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: سازمان بهشت زهرا(س) سازمانی خاص و منحصر به فرد است که تعطیل بردار نیست و از ۲۵ تیرماه سال ۴۹ تاکنون حتی یک دقیقه هم تعطیل نشده است و کارکنان شریف این سازمان همیشه در کنار شهروندان حضور داشته اند.
خال با اشاره به روز پنجشنبه که بهشت زهرا(س) میزبان جمعیت میلیونی مردم تهران و دیگر نقاط کشور بود اضافه کرد: دیروز و امروز ما شاهد بزرگترین حرکت خودجوش ایران هستیم و در روزهای پایانی حدود ۵ میلیون از همشهریان ما و حتی ایرانیان مقیم خارج براساس یک سنت دیرینه به بهشت زهرا(س) آمدند و یاد و خاطر عزیزان از دست رفته شان را گرامی داشتند.
مدیرعامل بهشت زهرا(س) گفت: همه تمهیدات برای این حضور اندیشیده شده و 4000 نفر از نیروهای پلیس راهور در نقاط مختلف تهران درگیر همین ترافیک پایان سال شدند. ما تمهیدات مدیریتی را اندیشیده ایم اما توصیه ما به مردم این است که از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند و توصیه های پلیس را جدی بگیرند.
خال همچنین تاکید کرد: در حال حاضر در این مکان مقدس بیش از ۳۰ هزار سنگ قبر شهدای گرانقدر، ۴۰۰۰ شهید گمنام گلگون کفن، بیش از یک هزار سنگ قبر مربوط به هنرمندان، یک هزار سنگ قبر نام‌آوران و ۵۰۰ سنگ قبر مربوط به ورزشکاران وجود دارد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: شهرداری تهران و اتوبوسرانی و مترو نیز با تمام توان آماده ارائه خدمات به مردم از ابتدای صبح هستند.
محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ترافیک پنجشنبه و جمعه پایانی سال در مسیر بهشت زهرا(س) گفت: واقعیت این است که در این آرامستان بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دفن شده اند، ما در این آرامستان ۳۰ هزار شهید و ۲هزار و ۱۰۰ شهید مدافع حرم داریم.
وی افزود: بر اساس یک سنت حسنه نیز ما ایرانی ها حتی اگر در طول سال سری به امواتمان نزنیم، پنجشنبه و جمعه آخر سال حتما باید به زیارت اهل قبور بیاییم، این حجم حضور برای ورود به یک مجموعه مانند بهشت زهرا(س) قاعدتا ترافیک زا است.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان این مطلب که امسال مانند سال های قبل تمهیدات لازم برای ترافیک روان اندیشیده شده است گفت: امسال همه دستگاه ها پای کار آمده اند تا شاهد ترافیک روان در این مجموعه باشیم و بر اساس اخباری که به ما رسیده است خوشبختانه این امر محقق شده است. ترافیک وجود داشته اما نیمه سنگین و روان بوده است، ضمن اینکه جا دارد از زحمات نیروهای راهور هم تشکر کنم که حضور حداکثری داشته اند.
هاشمی اضافه کرد: آرامستان بهشت زهرا(س) یک آرامستان بین المللی است و بعد از قبرستان وادی السلام بزرگترین قبرستان خاورمیانه است. مردم ما هم طبق سنت به زیارت اهل قبور می آیند و همین مسئله باعث شده ترافیک در این دو روز غیرقابل انکار باشد.
وی در خاتمه گفت: بحث ایجاد آرامستان جدید در تهران بارها مطرح است و شورای پنجم هم این موضوع را در دست بررسی دارد.
سردار مهماندار رئیس پلیس راهور تهران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: این ترافیک طبیعی است؛ یک پنجشنبه و جمعه آخر سال داریم که همه کسانی که عزیزانشان را سال های دور از دست دادند یا امسال عزیزانشان فوت کرده اند، در این پنجشنبه و جمعه آخر سال به دلیل احساس دین برای دیدار با آن ها و همچنین به عنوان یک سنت، به این مکان مراجعه و فاتحه خوانی می کنند.
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ افزود: ما فقط یک آرامستان بزرگ در تهران داریم و اکثریت قریب به اتفاق متوفیان در بهشت زهرا(س) دفن شده اند، ضمن اینکه هر سال هم بر تعداد متوفیان افزایش می یابد، لذا هر سال افزایش مراجعه داریم و به نوعی شاهد افرایش ترافیک هستیم که نیاز به تدبیر پلیس و همراهی دیگر دستگاه های ذی ربط است.
وی ادامه داد: نکته قابل توجه این است که حتی خانواده آن هایی که از سال های قبل فوت کردند هم معمولا آخر سال به بهشت زهرا(س) می آیند ضمن اینکه خانواده های متوفیان جدید هم هر هفته می آیند.
سردار مهماندار اضافه کرد: در یک شهر بزرگ ۹ میلیونی، با وسعت ۷۵۰ کیلومتر مربع، یک پنجشنبه و جمعه پایانی سال دارید و میزان مراجعه به یک نقطه؛ همین موضوع ناخواسته بار پرحجمی از تردد ماشین ها را دارد و نگاه پلیس این است همین که شهروندان مراجعه می کنند و بدون اینکه با گره ترافیکی مواجه شوند، داخل بهشت زهرا(س) می شوند و زیارت اهل قبول می کنند کار بزرگ و عظیمی از نظر ترافیکی است.
رئیس پلیس راهور تهران در ادامه گفت: ترافیک امروز با وجود پرحجم بودن قابل کنترل بود؛ ما هم می پذیریم که بار سنگین دارد و نیاز به مدیریت است.
سردار مهماندار گفت: با این حال باز هم تاکید می کنم که این امر طبیعی است؛ چندین میلیون نفر می آیند و مراجعه می کنند و حجم اتومبیل بسیار بالاست و هنر کار این است که ترافیک گره نخورد و الحمدلله که گره ترافیکی هم نداشتیم.
وی با تقدیر از صبر مردم گفت: پلیس راهور برای دیروز و امروز ۴ هزار نیرو در مسیرهای منتهی به بهشت زهرا قرار داده بود.

 

 

 


print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید