| 04/26/2018 - پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397
Menu

خبر

در پاسخ به ادعای پزشکی قانونی مبنی بر شانه خالی کردن شهرداری از انتقال اجساد؛ توکلی : شهرداری، وظیفه ای برای انتقال اجساد بدون گواهی فوت ندارد
Created by barjasteh on 30/09/2012 04:28:07 ب.ظ

روزانه 150 تا دویست نفر در تهران می میرند که پس از مرگ، به بهشت زهرا(س) منتقل شده تا مراحل تدفین انجام شود؛به تازگی مسئو لان سازمان پزشکی قانونی عنوان کرده اند که شهرداری از پذیرش اجساد شانه خالی می کند و  این در حالی است که شواهد و قرائن، از نبود مشکلی برای تدفین اجساد در بهشت زهرا حکایت دارد.


در پاسخ به ادعای پزشکی قانونی مبنی بر شانه خالی کردن شهرداری از انتقال اجساد
توکلی : شهرداری، وظیفه ای برای انتقال اجساد بدون گواهی فوت ندارد

روزانه 150 تا دویست نفر در تهران می میرند که پس از مرگ، به بهشت زهرا(س) منتقل شده تا مراحل تدفین انجام شود؛به تازگی مسئو لان سازمان پزشکی قانونی عنوان کرده اند که شهرداری از پذیرش اجساد شانه خالی می کند و  این در حالی است که شواهد و قرائن، از نبود مشکلی برای تدفین اجساد در بهشت زهرا حکایت دارد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی سازمان بهشت زهرا(سلام الله علیها)  بر اساس ماده 55 قانون شهرداری ها، وظیفه حمل و دفن اموات در شهرها بر عهده شهرداری هاست که "اکبر توکلی" مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) شهرداری تهران در این باره می گوید: اموات به اجسادی اطلاق می شود که دارای گواهی فوت و جواز دفن پس از  مرگ هستند و شهرداری نیز بر حسب وظیفه اقدام به انتقال اجساد دارای گواهی فوت و جواز دفن به بهشت زهرا می کند.

وی با تاکید بر اینکه هیچ گونه مشکلی در انجام فرایند انتقال اجساد دارای گواهی فوت و پذیرش آنها در مرکز عروجیان بهشت زهرا وجود ندارد، مطرح شدن موضوع شانه خالی کردن شهرداری از انتقال اجساد را غیر واقعی دانسته و اظهار می کند: طبق قانون، شهرداری نمی تواند اجسادی را که دارای گواهی فوت و جواز دفن نیستند، منتقل و در بهشت زهرا پذیرش کند. پزشکی قانونی به عنوان مرجع تایید فوت و صادر کننده گواهی دفن، مسئولیت مستقیم را بر عهده دارد و هر جسدی که در شهر تهران گواهی فوت برای آن صادر شود، شهرداری آن را منتقل می کند.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) شهرداری تهران، ادعای وجود مشکل در انتقال اجساد را مربوط به آن دسته از فوت های بدون گواهی دفن می داند که طبق قانون شهرداری وظیفه و اجازه ای در این خصوص ندارد.

توکلی با بیان اینکه شهرداری به طور میانیگن روزانه سه سرویس جهت انتقال اجسادی که در پزشکی قانونی، گواهی فوت دریافت کرده اند، ارسال می کند، تصریح می کند: علاوه بر این ، انتقال تمامی اجسادی که دارای گواهی فوت هستند، از سوی شهرداری صورت می گیرد.حتی در زمانهای بحرانی و اضطرار بیش از سه سرویس در روز جهت حمل متوفی به پزشکی قانونی  اعزام شده است ، همچنین در جهت مشکلات مردم در برخی  ایام  در خارج از ساعت اداری  به پزشکی قانونی  سرویس داده ایم.

طرح موضوع شانه خالی کردن شهرداری از انتقال اجساد به بهشت زهرا در حالی از سوی مسئولان سازمان پزشکی قانونی صورت می گیرد که کمتر از سه ماه قبل،"کمبود نیروی انسانی و آمبولانس برای انتقال اجساد از سوی پزشکی قانونی" نیز در این سازمان مطرح شد که نشان از اظهارات متناقض مسئولان این سازمان در موضوع انتقال اجساد دارد.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) در این باره می گوید: واقعیت آن است که پزشکی قانونی برای انتقال اجسادی که گواهی فوت برای آنها صادر نشده و مسئولیت آن با خود پزشکی قانونی است، مشکل دارد و این مشکل نیز ارتباطی با وظایف شهرداری ندارد.

وی با بیان اینکه  هم اکنون انتقال روزانه 150 تا 200 جسد دارای گواهی فوت و جواز دفن به بهشت زهرا از سوی آمبولانس های این سازمان صورت می گیرد، خاطر نشان می کند: از این تعداد، حدود 100 جسد در قبور بهشت زهرا به خاک سپرده شده و مابقی از مرکز عروجیان سازمان بهشت زهرا به دیگر شهرها منتتقل می شود./بن

print
rating
  نظرات