پرش به محتوای اصلی
11/06/1400 - چهارشنبه 6 بهمن 1400
وسعت بهشت زهرا (س)

وسعت بهشت زهرا(س) در حال حاضر 424 هكتار بوده كه در مجموع به 164 قطعه تقسيم مي‌گردد. حدود 12 هكتار از وسعت بهشت زهرا(س) به دفن ابدان مطهر شهدا اختصاص داشته كه در مجموع در 14 قطعه اين امر انجام پذيرفته است.

گفتني است 4 قطعه به دفن والدين شهدا، دو قطعه به هنرمندان و نام آوران، 24 قطعه به امور اداري، پاركينگ، فضاي سبز ، كارگاههاي فني و فضاهاي فرهنگي و 120 قطعه به دفن درگذشتگان شهر تهران اختصاص دارد.

73 هكتار فضاي سبز در قالب 4 كيلومتر بلوار فضاي سبز، 3 بوستان بزرگ و پارك بازي كودكان و فضاي سبز حاشيه قطعات، بصورت نمايي سبز، طراوت و زيبايي خاصي به تنها گورستان فعال شهر تهران داده كه فضاي آن را از ساير اماكن مشابه متمايز نموده است.

ساختمانهاي اداري بهشت زهرا(س) در نزديكي ورودي گلدسته ها كه قديمي ترين ورودي و نماد شناخته شده بهشت زهرا(س) مي باشد واقع شده و امور اداري، مالي و واحدهاي تابعه و روابط عمومي سازمان و دفتر مديريت عامل در آن قراردارد.

كليه امور اداري درگذشتگان نيز به منظور سهولت در امر مراجعين در بخش واحد پذيرش جنب غسالخانه سازمان متمركز شده است.

مجتمع كارگاهي نيز در بلوار حضرت زهرا(س) واقع شده كه كارگاههاي فني و عمراني و بخش هاي موتورپول و خدمات موتوري و دفاتر كارگاههاي سنگ تراشي و پمپ بنزين و تعويض روغن و شركت تعاوني مصرف در آن واقع است .

معرفی مجتمع مدرن عروجیان

در حال حاضر در بهشت زهرا ( س) بالغ بر يك ميليون و پانصد هزار متوفي مدفون مي‌باشند كه از تاريخ دفن اولين متوفي در آن بيش از 40 سال مي گذرد. تدفين ابدان مطهر شهيدان انقلاب اسلامي و 8 سال دفاع مقدس در قطعات شهدا و عزیزان شهروندان تهرانی وضعيت اين گورستان را به حالت خاصي تغيير داده و اين سازمان به مكاني مقدس در باورها و فرهنگ مردم قدرشناس تهران و ايران تبديل شده است.

ارائه خدمات تدفین از دشوارترین خدماتی است که انسان برای هم نوع خود ارائه می کند زیرا که به صورت دائمی با غم و اندوه و ناراحتی مراجعین داغدار درگیر است و جلب رضایت مراجعین و انجام به موقع کار و ارائه خدمات سریع و رضایت بخش در چنین شرایطی می تواند مهم و قابل تقدیر باشد.

متوسط مراجعه روزانه شهروندان به مجتمع عروجیان 15000نفر می باشد که مراجعین آن هر روز متفاوت از روز قبل است و در شرایط بد روحی و روانی قرار دارند. این مهم با توجه به رضایت 98 درصدی از شهروندان و مراجعین معنی و مفهوم دیگری دارد که در نوع خود در کشور عزیزمان بی نظیر می نماید.

شاخص: بهره مندی از هویت ایرانی- انقلابی-اسلامی در مجموعه عروجیان

ویژگی های مجتمع عروجیان

با الهام گیری از مبانی معماری اسلامی ، ایرانی ساختمان جدید مجموعه عروجیان از سال 1387 کار احداث آن آغاز ودر سال 1391 به اتمام رسید تا بتواند در زمینه تکریم ارباب رجوع خدمت رسانی کامل و منتقی را با حفظ و نگهداری زیست محیطی و رعایت مسائل بهداشتی نه تنها به شهروندان بلکه به تمامی کشور با چشم انداز بلند مدت ارائه نماید .در ساختمان جدید سعی گردیده که فاکتورهای اصلی در احداث سالن تطهیر و پذیرش متوفی توجه خاص شود .

از جمله مسائل بهداشتی و ایمنی ، دسرسی منطقی و آسان به کلیه خدمات مورد نیاز برای پذیرش متوفی و انجام تشریفات مرتبط با تکفین ، تلقین و در نهایت تدفین متوفی مهیا و قابل ارایه باشد .

از منظری دیگر با توجه به اینکه مراجعه کنندگان به این مکان دارای تألمات بسیار و گاه غیرقابل کنترل به جهت از دست دادن عزیز می باشند با الهام از معماری اسلامی و ایرانی و همچنین فضابندی خاص و استفاده از مضامین ، آیات ، احادیث و سخنان گهربار ائمه معصومین و تعالیم گرانبهای دین مبین اسلام در کاشی کار نصب شده ، یاد معاد را درذهن مراجعه کننده بیدار و باعث آرامش روحی و روانی وی می گردد.

مجموعۀ جدید و مدرن عروجیان در محدودۀ جنوب شرقی بخش توسعه قدیم و حد فاصل توسعه قدیم و جدید در زمینی به مساحت 5/6 هکتار با هدف پاسخگویی به نیازهای کنونی طراحی و اجرا شده است . این مجموعه شامل ساختمانهای زیر است :

 • ساختمان چهار ایوانی : ساختمان چهار ایوانی به مساحت 9760 متر مربع با الهام گیری اغز مبانی معماری اسلامی – ایرانی و به کارگیری الگوهای تاریخی و هویت مند این سرزمین ( چهار ایوانی ، حیاط مرکزی ، گنبد و طاقهای پیرامونی با هندسه قوسی) و با تکنولوژی پیشرفته بتن مسلح طراحی و اجرا شده است .
 • ساختمان اداری : این ساختمان دارای دو طبقه به مساحت 2850 متر مربع با هدف تسهیل در ارایه خدماتی متمرکز ، به صورت مجموعه ای خدمات ثبت احوال ، خدمات بانکی ، خدمات انفورماتیک و .... در فضایی یکپارچه و پیوسته طراحی شده است.
 • سالنهای تطهیر: سالنهای تطهیر به مساحت 3670 متر مربع با ظرفیت 32 شستشوی میت ئر ساعت و مجموع 224 شستشوی میت طی یک روز کاری با تفکیک فضای زنانه و مردانه و فضای شستشوی اضطراری و همچنین سردخانه های مجزا و رزرو و فضای لازم برای استراحت افراد شاغل دراین سالنها وهمچنین اتاقهای بازدید بستگان با رعایت موارد شرعی ، مذهبی و طراحی واجرا شده است . ساختمان اجرایی پذیرش به مساحت 600 متر مربع جهت پرسنل اجرایی سایت طراحی گردیده است .

در این مرکز که به عنوان یک مجتمع خدماتی اداری رفاهی متمرکز طراحی گردیده است تمامی پیش بینی شده است . هم چنین در ساخت این مرکز از آخرین استانداردهای زیست محیطی بهداشتی و خدماتی استفاده گردیده است این مرکز مجهز به سالن های شستشوی اضطراری سالن شستشوی تبرعی ، سرد خانه های مورد نیاز در مواقع بحران ، کوره زباله سوز فاقد دود و خاکستر و بسیاری از تجهیزات لازم می باشد .

همچنین این مرکز مجهز به آخرین تکنولوژی انفورماتیک و دیتا سنتر ذخیره اطلاعات و سیستم های نمایشگر لحظه به لحظه خدمات متوفی در سالن های انتظار و همچنین ال سی دی های بزرگ جهت رفاه حال مردم می باشد در جهت رفاه حال شهروندان مجهز به 67 دوربین کنترل لحظه ای می باشد و به گونه ای طراحی شده است که این مرکز بتواند به کل کشور خدمات رسانی نماید و از حیث آمار متوفی نیز به صورت سراسری و کشور تجمیع گردد .

لازم به توضیح است که به جهت تیمن و تبرک اولین فردی که در سالنهای تطهیر این مرکز غسل داده شده است شهید حسن طهرانی مقدم از شهدای گرانقدر فناوری بوده است .

فضاهاي فرهنگي
 • مرقد مطهر و نورانی حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذارجمهوری اسلامی ایران
 • جايگاه تاريخي جلوس حضرت امام خميني (ره) در بهمن ماه 57 در كنار قطعه 17 شهدا
 • بناي يادبود شهداي فاجعه هفتم تير و هشتم شهريور،
 • 12 قطعه منور شهداي انقلاب اسلامي و دفاع مقدس
 • بناي يادبود شهداي حج خونين 1366
 • قطعات مطهر شهداي گمنام
 • مزار آیت الله طالقانی (ابوذر زمان)
 • قطعه شهداي حلبچه
 • مركز فرهنگي خانه شهيد شماره 2، موزه‌ آثار شهدا
 • مجتمع ورزشي بهشت
 • تالار فرهنگي بهشت
 • قطعه هنرمندان و نام آوران و يادبود شهداي ناوچه پيكان
 • میدان سی هزار شهید آرمیده در گلزار شهدای بهشت زهرا(س)
 • از فضاهاي فرهنگي موجود در بهشت زهرا(س) مي‌باشد كه همه روزه مورد بازديد هزاران نفر از مشتاقان انقلاب اسلامي از اقصي نقاط ايران و جهان است.