پرش به محتوای اصلی
07/24/2021 - شنبه 2 مرداد 1400

تاریخچه

بسمه تعالي
معرفي سازمان

مقدمه:
سازمان بهشت زهرا(س)، تنها گورستان فعال شهر تهران، يكي از سازمانهاي خدماتي و تحت پوشش حوزه معاونت خدمات شهري شهرداري تهران ميباشد كه با وجود اساسنامه و آيين نامه هاي مالي و اداري مصوب، با  نظارت هيئت مديره اي مركب از مديران شهرداري تهران و به رياست معاون خدمات شهري شهرداري بصورت بازرگاني اداره مي‌شود.
در حال حاضر در بهشت زهرا(س) بالغ  بر يك ميليون و سيصد هزار متوفي مدفون مي‌باشد كه  از تاريخ دفن اولين متوفي در آن بيش از  39 سال مي گذرد. تدفين ابدان مطهر شهيدان انقلاب اسلامي و دفاع مقدس در قطعات شهدا، وضعيت اين گورستان را به حالت خاصي تغيير داده و اين سازمان به مكاني مقدس در باورها و فرهنگ مردم قدرشناس تهران و ايران تبديل شده است.
امروز بهشت زهرا(س) از رهگذر رايحه دل انگيز شهيدان سرافراز و فضاي روحاني آستان مقدس امام شهيدان بنيانگزار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني (ره) جايگاهي عظيم در فرهنگ ملت ايران يافته است.
از سويي ديگر روند رو به رشد شهرنشيني و رشد وتوسعه تهران به كلانشهر چند ميليوني تهران بزرگ و وجود  تنها يك گورستان در اين شهر اهميت اين سازمان را در برنامه ريزيهاي شهري دوچندان نموده،
 به طوريكه شهردار تهران در برنامه هاي خود براي كلانشهر تهران در نظر دارد به منظور جلوگيري از تردد بي رويه شهروندان در ايام سال به جنوبي ترين نقطه شهر، و دسترسي آسان به يكي از عناصر حياتي شهرنشيني، تنهاگورستان شهر تهران را در 3 نقطه شرق، غرب و جنوب تهران توسعه دهد.
از سويي ديگر سازمان بهشت زهرا(س) به دليل عدم اختصاص هر گونه بودجه اي از شهرداري و ساير سازمانها و نهادها و استقلال مالي مجبور به ايجاد راهكارهايي مناسب جهت ايجاد درآمد بوده به طوري كه منجر به اداره سازمان عريض وطويل بهشت زهرا(س) گردد.
لذا پس از اخذ مجوز قانوني از محل فروش قبور در قطعات خصوصي و مقابر خانوادگي و انجام بخشي از فعاليتهاي بازرگاني شامل فروش گل و اجاره غرفه ها درآمدهاي مربوطه را تحصيل مي‌نمايد.
منابع آماري و اطلاعاتي مربوط به درگذشتگان كه در حال حاضر توسط كاربران ثبت و ضبط مي‌شود ذخيره اي ارزشمند براي انجام امور تحقيقاتي و علمي و تحليلي دانشگاهها و مراكز علمي كاربردي مي‌باشد.
بخش هاي مهمي از سازمان شامل: اداره فضاي سبز، خدمات، توليدات بتوني، اداره غرفه ها، حمل متوفي در تهران و انتقال به شهرستان، اكو، مداح، خدمات صندلي و چادر براي انجام مراسم، اداره سالنهاي سوگواري و خدمات سرويس هاي بهداشتي توسط بخش خصوصي اداره مي‌گردد.


تاريخچه

 اولين تلاشها براي طراحي، اجرا و احداث گورستاني به نام  بهشت زهرا(س) ، با هدف پايان دادن به موضوع تعدد گورستانها در سطح شهر تهران در سال 1345 انجام گرفت.
در اين تصميم گيريها كه با حضور شهردار وقت تهران و معاونين و رؤساي سازمان گورستانهاي پايتخت انجام پذيرفت قطعه زميني در مسير مورد احترام  تهران – قم با مساحت 314 هكتار به اين موضوع اختصاص يافته و براي فعاليتهاي عمراني و فضاي سبز نيز بلافاصله اقدام گرديد.
بهشت زهرا(س) در سال 1349 آماده گرديد ولي در ابتدا به علت وجود گورستانهاي فعال مختلف در محله هاي تهران با عدم اقبال عمومي جهت دفن اموات مواجه و سرانجام با دفن اولين متوفي بنام  مرحوم محمدتقي خيال در قطعه 1 رديف 1  شماره 1 كه به خانواده اي ارتشي و متنفذ متعلق بود، رسماً مورد بهره برداري قرار گرفت.
از آن روز تا به امروز افزون بر 39 سال مي گذرد و  بهشت زهرا(س) كه در زميني به مساحت 314 هكتار در سال 1349 با رعايت مصالح شهرنشيني نوين  پي ريزي شد، به سبب رشد روز افزون جمعيت و توسعه بي رويه شهر تهران و به تبع آن افزايش روند مرگ ومير تا بهمن ماه 1376 دوام آورد و مديران وقت سازمان نيز خريد و تملك 110 هكتار زمينهاي قسمت  شمال و شمال شرقي را در دستور كار خود قرار داده و پس از الحاق آن گورستان شهر در بخش شمالي توسعه يافت.
بخش توسعه شماره 1 كه در سال 1376 آغاز شد نيز در سال 1387 روزهاي پاياني خود را گذرانده و مديران سازمان با تلاش فراوان و نهايتاً كسب موافقت مسئولين شهرداري هاي محلي توانستند زمينهاي خريداري شده در قسمت شرقي به وسعت 160 هكتار را به عنوان  بخش توسعه شماره 2 در نظر گرفته و از ابتداي مرداد ماه 1388 امر دفن  روزانه شهر تهران در اين قسمت آغاز شده است.
به هر حال اين بخش فرصتي براي مديران شهري ايجاد نموده كه به موازات استفاده از آن موضوع مكان يابي و انتخاب گورستان هاي آينده شهر را در فرصت  فاصله 7 ساله پيگيري كنند.


 
FA