پرش به محتوای اصلی
07/24/2021 - شنبه 2 مرداد 1400

یادمان سخنرانی تاریخی حضرت امام خمینی(رحمت الله علیه)رونمایی شد/ بهشت زهرا(سلام الله علیها)اولین پایگاه مردمی فرماندهی انقلاب

1393/11/11 948 بهشت زهرا rating
image
یادمان معنوی و تاریخ ساز جایگاه جلوس و سخنرانی تاریخی حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) در آستانه دهه مبارک با حضور مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران و محسن صباغ، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در بهشت زهرا(سلام الله علیها) رونمایی شد.

یادمان سخنرانی تاریخی حضرت امام خمینی(رحمت الله علیه)رونمایی شد/

بهشت زهرا(سلام الله علیها)اولین پایگاه مردمی فرماندهی

        یادمان معنوی و تاریخ ساز جایگاه جلوس و سخنرانی تاریخی حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) در آستانه دهه مبارک با حضور مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران و محسن صباغ، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در بهشت زهرا(سلام الله علیها) رونمایی شد.

   به گزارش روابط عمومی سازمان بهشت زهرا(سلام الله علیها) مراسم رونمایی از جايگاه جلوس بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در بهشت زهرا(سلام الله علیها) که به شكل نماد حجمي اجرا شده است با حضور معاون خدمات شهری شهرداری تهران،مدیر عامل سازمان بهشت زهرا(سلام الله علیها)،مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران و جمعی از مسوولین شهری برگزار شد.

   مجتبی عبداللهی در این مراسم گفت: براي طراحي اين يادمان در فراخواني از هنرمندان جوان ، متعهد و علاقمند به انقلاب خواسته شد تا با هدف ثبت يكي از ماندگارترين جلوه‌هاي پيروزي انقلاب اسلامي و برگي از تاريخ معاصر كشورمان، جايگاه جلوس و سخنراني الهام بخش رهبر كبير انقلاب را در جوار مزار مطهر شهدا در بهشت زهرا (سلام الله علیها) طراحي و اجرا كنند.

   معاون خدمات شهری شهرداری تهران افزود: شهرداری تهران در مراسم ها و مناسبت های انقلابی و معنوی که حضور شهروندان عزیز در صحنه ها را در پی دارد با تمام توان و به صورت عاشقانه و با تعهد کامل وارد عرصه حمایت و پشتیبانی از راه و آرمان انقلاب می شود و این موضوع را وظیفه خود می داند.

   وی افزود: اینجا مکان معنوی و مقدسی است که سی و شش سال پیش پرشکوه ترین استقبال تاریخ رقم خورد و خمینی کبیر(رحمت الله علیه) پس از 15 سال دوری ناخواسته از وطن پا به خاک میهن اسلامی گذاشتند و در جهت پاسداشت خون شهدا و تکریم خانواده های شهدای انقلاب به بهشت زهرا(سلام الله علیها) آمدند و به ایراد سخنرانی تاریخ ساز خود پرداختند.

   مهندس عبداللهی تصریح کرد: یادمان جدید جلوس امام راحل در مکانی رونمایی می شود که قطب فرهنگی پایتخت ایران اسلامی  و مدفن 30 هزار شهید گلگون کفن و 4000 شهید گمنام است تا شهروندان و آیندکان از آن به عنوان مکانی تاریخ ساز و فرهنگی استفاده کنند.

    در ادامه مراسم محسن صباغ، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران هم در سخنانی با تشکر از اقدامات شهرداری تهران به ویژه شهردار تهران در برگزاری مراسم های دهه فجر ،از ساخت یادمان جدید جایگاه جلوس به عنوان کاری ارزشمند یاد کرد.

    سعید خال ، معاون امور اجتماعی و فرهنگی سازمان بهشت زهرا(سلام الله علیها) با قرائت لوح نصب شده در کنار یادمان جدید محل جلوس تاریخی حضرت امام (رحمت الله علیه) گفت: پانزده سال پس از 15 خرداد 1342 و خروج اجباری حضرت امام خمینی(رحمت الله علیه) از وطن سرانجام انتظارها به سرآمد و در حالیکه هنوز دولت بختیار به عنوان آخرین و تنها امید رژیم پهلوی و سردمداران غربیش بر سر کار بود رهبر بی بدیل انقلاب اسلامی ایران تصمیم گرفتند با حضور شجاعانه خویش، ادامه راه انقلاب تا پیروزی نهایی را در کنار مردم ادامه دهند.

  سعید خال ادامه داد: سرانجام انتظارها به سر آمد و پرشکوه ترین استقبال تاریخ رقم خورد و هواپیمای امام در ساعت 33/9 صبح روز دوازدهم بهمن ماه 1357 به زمین نشست و خمینی کبیر(رحمت الله علیه) پس از 15 سال دوری ناخواسته از وطن پا به خاک میهن اسلامی گذاشتند و در جهت پاسداشت خون شهدا و تکریم خانواده های شهدای انقلاب به بهشت زهرا(سلام الله علیها) قطعه 17 آمد و پس از قرائت فاتحه و ادای احترام به شهدا در این مکان مقدس و معنوی به ایراد سخنرانی تاریخ ساز خود پرداخت.

     حضرت امام خمینی(رحمت الله علیه) در مهمترین فراز این نطق تاریخی فرمودند: «من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌كنم». و این چنین بود که بهشت زهرا(سلام الله علیها)و این مکانی که هم اکنون در کنار آن قرار دارید با سخنرانی تاریخی حضرت امام خمینی(رحمت الله علیه) به عنوان اولین پایگاه مردمی فرماندهی انقلاب لقب گرفت.

شایان توجه است با حضور سی هزار شهید گلگون کفن انقلاب اسلامی و چهارهزار شهید گمنام و مرقد نورانی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران  بر قداست و اهمیت این مکان و بهشت زهرا (سلام الله علیها) افزوده شده است. 

   این یادمان معنوی و تاریخ ساز که مورد بازدید شیفتگان انقلاب اسلامی ایران و حضرت روح الله(رحمت الله علیه) قرار می گیرد در بهمن ماه 1393 توسط شهرداری تهران طراحی ، بازسازی و پرده برداری شده است.

ادامه تصاویر را در گزارش تصویری ببنید